6 mei 2026 Bart van den Boom
Hier leg ik uit wat een arch artefact in Humminbird MEGA Live is en hoe dit ontstaat door meervoudige sonarreflecties (multi-bounce effect). Het sonarsignaal wordt uitgezonden naar de bodem, kaatst terug naar de transducer en reflecteert vervolgens via het wateroppervlak opnieuw terug. Door deze extra reflectieroute ontstaat een tweede, “virtuele” boog in het sonarbeeld. Deze verschijnt als een extra arch op het scherm, maar is geen echte vis of object. Het is een weergave-effect dat ontstaat door signaalreflectie in plaats van daadwerkelijke detectie.
De MEGA Live 1 en MEGA Live 2 kunnen een zichtbaar arch-artefact (halve cirkel) tonen in het bodembeeld. Dit kan optreden in zowel Down Mode als soms in Forward Mode, vooral wanneer er sprake is van een harde bodem, een steile helling die richting de transducer wijst, ondiepere waterdieptes van circa 2,5 tot 7,5 meter, of tijdens ijsvissen en koude omstandigheden.
👉Hoe harder de bodem, hoe duidelijker het effect zichtbaar wordt.
Dit fenomeen ontstaat door meervoudige sonarreflecties (multi-bounce effect). Het sonarsignaal wordt uitgezonden naar de bodem, waarna de eerste reflectie terugkeert naar de transducer. Een deel van dit signaal wordt vervolgens opnieuw gereflecteerd via het wateroppervlak en nogmaals teruggekaatst richting de ontvanger.
Hierdoor ontstaat in het beeld een extra “virtuele boog”, veroorzaakt door deze herhaalde reflectie van hetzelfde signaal.
Een vergelijkbaar fenomeen zie je bij 2D sonar wanneer de diepte-instelling veel te diep staat (meer dan 2× de werkelijke diepte) en er een “tweede bodem” in het beeld verschijnt. Dit is in essentie hetzelfde principe: een dubbele reflectie van het sonar signaal.
Hoewel dit voor ervaren gebruikers soms als storend wordt gezien, gaat het hier niet om een storing of defect, maar om een fysisch sonar reflectie-artefact. In de praktijk heeft dit weinig invloed op visdetectie of target tracking.

Schakel automatische gevoeligheid en contrast uit en stel dit handmatig af. In veel gevallen staat de gevoeligheid te hoog ingesteld, waardoor kleine targets minder goed zichtbaar worden.
Probeer de verschillende dynamische contraststanden en kies de instelling die vis en kunstaas zichtbaar houdt, maar tegelijkertijd de bodemreflectie vermindert. Meer uitleg hierover vind je in het artikel over dynamisch contrast.
👉Dynamisch contrast uitgelegd in dit artikel.
Sommige kleurpaletten versterken het effect. Door andere paletten te testen en indien nodig opnieuw te kalibreren, kan het beeld rustiger en duidelijker worden.
👉Test andere paletten en herkalibreer indien nodig.
Wanneer het probleem blijft bestaan, kan de transducer 1–2 klikken links of rechts van de “D”-markering worden gedraaid. Dit heeft slechts een kleine invloed op het systeem, maar kan het artefact duidelijk verminderen.
Wanneer het effect niet volledig verdwijnt, heeft het geen grote invloed op de daadwerkelijke detectie van vis of structuren. Het blijft vooral een visueel interpretatie-effect.
Het “arch”-effect komt bij alle sonarmerken voor en is ook in MEGA Live zichtbaar. Het is een natuurlijk gevolg van signaalreflectie en bodemcondities, vooral bij harde bodems en ondiep water.
Met juiste instellingen, contrastkeuze en lichte positionering aanpassing kan het sterk worden verminderd, maar in sommige situaties nooit volledig worden geëlimineerd.
Veelgestelde vragen (FAQ)
Wat is een arch artefact in MEGA Live?
Een extra boogvorm in het sonarbeeld die ontstaat door meervoudige signaalreflecties bij harde bodem.Wat veroorzaakt dit effect?
Het multi-bounce effect waarbij het sonar signaal via bodem en wateroppervlak meerdere keren wordt teruggekaatst.Is deze arch een echte vis?
Nee, het is een virtuele weergave veroorzaakt door reflectie, geen fysiek object.Hoe ziet het eruit op het scherm?
Als een extra, vaak duidelijke boog die parallel of dubbel kan verschijnen.Waarom ontstaat dit specifiek bij MEGA Live?
Door de combinatie van realtime verwerking, hoekgevoeligheid en reflectie via wateroppervlak en harde bodem.